Ropa prudce podražila 

Jednou z hlavních událostí minulého týdne na světových finančních trzích byla reakce na teroristické útoky na ropná zařízení v Saudské Arábii. Ty vyřadily podstatnou část tamní produkce ropy. Cena severomořské ropy Brent hned v pondělí ráno vyskočila z úrovní okolo 60 až k 70 amerických dolarů za barel. Nahoru šla i cena americké lehké ropy (WTI).

Důvodem byly nejen menší očekávané dodávky ropy, ale také obavy ze zhoršení geopolitické situace v regionu. To má obvykle za následek zvýšení takzvané rizikové přirážky. Postupem týdne se situace na burzách zklidnila s tím, jak přicházely zprávy, že Saudové budou v nejbližších týdnech schopní uvést podstatnou část infrastruktury a produkce zpět do provozu.

V pátek ropa Brent zakončila týden na úrovni mírně nad 64 dolary za barel. Za týden zdražila o 6,7 procenta, tedy nejvíce od ledna.

 

Akciové trhy bez větších pohybů

Růst ceny ropy se odrazil také na akciových burzách. Trhy v USA, v Evropě i Asii na začátku týdne lehce klesaly. Důvodem byly obavy, že dražší ropa a tedy i vyšší ceny pohonných hmot se negativně promítnou do hospodářského růstu.

V dalších dnech například americké akciové indexy, ať už S&P 500 či Nasdaq, své ztráty umazaly. Napomohlo tomu i středeční rozhodnutí americké centrální banky o snížení úrokových sazeb. A také výroky šéfa banky Jerome Powella, že v případě potřeby je FED připraven „agresivně“ podpořit hospodářský růst.

V pátek však šly hodnoty indexů opět mírně dolů. Vyšla totiž zpráva, že čínská delegace zrušila návštěvu amerických států Montana a Nebraska. Tam měla probíhat jednání o dodávkách zemědělských plodin do Číny. S&P 500, jenž sleduje vývoj ceny akcií největší amerických korporací, tak za týden ztratil půl procenta. I tak se jeho hodnota nadále pohybuje v blízkosti historických maxim.

Zrušení návštěvy zvýšilo obavy, že obchodní válka mezi Washingtonem a Pekingem bude přinejmenším v dohledné době dál pokračovat. Kvůli tomu by mezi podniky přetrvávala nejistota ohledně dalšího vývoje, což by mohlo mít vliv na jejich rozhodování o investicích, ať už do nových strojů či továren. A v důsledku by to vedlo ke zpomalení ekonomického růstu v USA i jinde ve světě.